ZiskejZdravi.cz

Zdravý spánek pro zdravé nervy

Nervové choroby jsou stále rozšířenější, psychiatrické kliniky se plní, ale málokdo si uvědomuje že pro pevné nervy můžeme ledacos ve svém životě udělat. V první řadě je to zdravá, vyvážená a hlavně pravidelná výživa bez dráždidel s dostetkem tekutin, ale také dostatek slunečního světla, čerstvého vzduchu, tělesné práce a pohybu, důvěra a jistota odpuštění, a dostatek spánku.

Pokud budeme léčit nervy pouze výživou neprospěje nám to tak, jako když zapojíme i další pozitivní vlivy na naše tělo. Od dávných dob lidé vědí o tom, jak je posilující a důležitý spánek, a přestože se to již téměř zdá běžnou frází je prostě potřeba spát dostatečně dlouho aby se naše tělo dobře zregenerovalo.

Spánek je jak dokázaly mnohé pokusy s kočkami stav vydráždění „parasympatického spánkového centra", zatím co centrum bdění patří do sympatické části nervového systému. Je to důležité, protože mnohé léky na spaní vyvolávají spánek jiným způsobem, tedy jak uvádí ve své knize doktor E.Schneider - vyvolávají klesající ochrnutí centrálního nervového systému - tedy ochrnutí velkého mozku - vyřazení vědomí. Přirozený spánek je ale stavem vydráždění parasympatického spánkového centra, je to stav z biologického hlediska aktivní a ne stavem ochrnutí, které vyvolávají některé léky na spaní.

Během spánku se musí znovuvybudovat energie, které byly během dne spotřebovány, jinak by nám nemohl spánek dát novou sílu k práci. Ve spánku se odehrávají aktivní procesy při kterých se vytváří nová energie a právě tyto procesy brzdí prášky na spaní. Nespavost je pouze symptom, příznak a ne samotná choroba. Je tedy potřeba při nespavosti vždy hledat příčinu.

V mnohých případech nespavosti pomůže když se vzdáme dráždivých jídel a pití, vyloučíme alespoň na čas maso, tvrdé sýry a vejce, zapojíme dostatek pohybu a tělesné práce při které se zdravě unavíme. Fyzická námaha je pro zdravé usínání nepostradatelná. Jedna starší paní přišla za lékařem s tím, že nemůže večer usnout. Protože žila na vesnici, lékař jí naordinoval každý den navečer procházku s tím, že pokaždé nasbírá otýpku dříví. Paní měla brzy po problémech.

Pokud máme podrážděné nervy a nemůžeme z toho důvodu usnout jsou namístě vhodné bylinkové čaje z kořene kozlíku, z květů vřesu a z pelyňku. Jejich účinek zvýšíme pokud si uděláme horkou solnou lázeň nohou a samozřejmostí je jen lehká večeře a nejíst alespoň 2 hodiny před spaním. Když večer uléháme do postele, měli bychom odložit všechny starosti a nemyslet na nic závažného. V tom nám pomůže také vřelá modlitba víry a důvěra, že je vše v pevných a milujících rukou našeho Stvořitele.

Čaj na spaní: kořen kozlíku 20g + pelyněk 20g + květ vřesu 20g + máta peprná 20g + chmel 20g Jednu plnou čajovou lžičku zalijeme šálkem studené vody a necháme přes den stát. Krátce pak čaj povaříme a necháme ještě 20 minut luhovat. Zcezený čaj pijeme pravidelně a delší dobu každý večer asi 2hodiny před spaním.

Pokud máte problémy s nervovou soustavou je zdravý spánek neodmyslitelným předpokladem pro léčení všech nervových chorob. Spánek je totiž první a nejlepší potravou pro nervy.

Jiným škodlivým zvykem je jíst před spaním. Jedli jsme sice v pravidelnou dobu, ale protože máme pocit slabosti, sníme další jídlo. Opakováním se tato chybná praktika stane návykem, a to často tak pevně zakořeněným, že si myslíme, že bez jídla nemůžeme spát. Pozdní podávání večeří má za následek, že proces trávení pokračuje i v hodinách spánku. Avšak ačkoli žaludek pracuje nepřetržitě, nevykonává svou práci řádně. Spánek je pak často rušen nepříjemnými sny a ráno se člověk probouzí neosvěžen a nemá ani chuť na snídani. Když uléháme k odpočinku, měl by mít žaludek svou práci zcela dokončenu, aby si mohl stejně jako ostatní tělesné orgány dobře odpočinout. Zvlášť pro lidi se sedavým zaměstnáním jsou pozdní večeře škodlivé. Poruchy vzniklé v důsledku pozdě podávaného večerního jídla jsou často začátkem nemoci, která končí smrtí." Ellen Whiteová - Cesta ke zdraví ang.str. 304

Text: ZiskejZdravi.cz



Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Přírodní léčba - jak využívat sílu přírody

Přírodní léčba - jak využívat sílu přírody