ZiskejZdravi.cz

Jak užívat léčivé lněné semeno

Len je nejen výživnou a vysoce hodnotnou potravinou, z které naše tělo získá potřebné omega-6, ale hlavně omega-3 mastné kyseliny, ale také skvělým lékem na mnoho obtíží. Pokud jej zařadíme do svého jídelníčku, možná mnohým obtížím předejdeme, protože stále platí, že prevence je lepší než léčba.

Užívání lnu jako potraviny:

Lněné semínko nejdříve pomeleme na mlýnku na mák, nebo kávu. Poté je spotřebujeme, nebo část uchováme v ledničce pro brzkou spotřebu. Len rychle žlukne a místo užitku by jinak způsobil v zažívacím traktu spíše dráždění.

2-3 lžíce semínka lnu, případně i olej, můžeme přidávat do těsta na chleba. Když děláme jablečný závin, posypeme mletým semínkem jablka. Palačinkové těsto bude také hodnotnější, když do něj vsypeme 2 lžíce lněného semena. Využijeme ho i v různých sekaných, zeleninovo - obilných karbenátcích, do kaší. Pokud použijeme lněné semeno do polévky, pomůže nám jí zahustit. Jistě vymyslíte mnoho dalších zajímavým nápadů, jak lněné semínko použít.

Užívání lnu jako léku:

Na kašel - odvar ze lněných semen - V 1 litru vody povaříme 5 minut 11/2 lžíce lněného semene. Můžeme přidat šalvěj. Takto připravený čaj je účinným lékem na kašel, zvláště na kašel dávivý.

Při žlučových kolikách - 2-3 lžíce lněného oleje denně. Případně olejová kůra na vyloučení žlučových kamenů. Tato metoda trvá tři dny, aby byla účinná. Tři dny pij pouze jablečnou šťávu. Třetí den vypij po sklenici jablečné šťávy skleničku lněného případně olivového oleje a skleničku citrónové šťávy. Příští dny můžete najít ve své stolici malé žlučové kameny. Jsou světle až tmavě zelené, nepravidelně tvarované, malé jako pomerančová semínka až jako třešňové pecky. Pokud jich je hodně, vyčisti si po dvou týdnech játra znovu.

Při zažívacích problémech - nálev z drcených lněných semínek - 2-3 lžičky nadrcených semínek zalijeme 1 litrem studené vody, necháme do rána odstát. Ráno můžeme nálev mírně přihřát a vypijeme. Ráno si tento nálev můžeme připravit i na večer. Sliz užíváme i při žaludečních a střevních infekcích, kdy užíváme co nejčastěji 1 čajovou lžičku - (může být i odvar). Pokud léčbu nasadíme včas, může zabránit rozvinutí infekce a úpornému zvracení, či průjmu.

Obklad - namleté lněné semeno zalijeme horkou vodou a vytvoříme kaši, kterou dáme do plátěného pytlíku, plátýnko, případně naneseme na ubrousek a zabalíme. Poté teplé přiložíme na bolestivé místo. Obklad pomáhá při zánětech, otocích, křečích, menstruačních bolestech, při zánětu a zbytnění prostaty. Ulevuje také při pásovém oparu.

Smícháme-li namleté lněné semeno s aktivovaným dřevěným uhlím - čárklem vytvoříme takto hustou teplou kaši, získáme účinný obklad na záněty a bolesti. Použití je opravdu mnohostranné, od různých infekcí cest dýchacích, bolestí břicha, přez záněty spojivek, kožních alergických reakcí. Účinek je často velmi rychlý.

Lněný olej - užíváme 2-3 čajové lžičky denně. Můžeme užívat samostatně, nebo může být olej přimíchán do jídel - dušené mrkve, do rýže, kde působí chuťově příjemně. Vždy ale za studena! S některou potravinou působí tento olej příliš hořce, chce to vyzkoušet. Při zácpě lžička na lačno. Při chemoterapii a po léčbě antibiotiky 1polévková lžíce s jídlem. Zevně - mazat olejem problematická místa na kůži - 2x denně.

Léčivé účinky lněného oleje:

  • Lněný olej má protivirové, protizánětlivé, antibakteriální a protiplísňové účinky.

  • Čistí střeva a upravuje střevní mikroflóru.

  • Upravuje peristaltiku a zbavuje zácpy.

  • Snižuje krevní tlak a riziko srdečních chorob.

  • Upravuje hladinu lipidů a cholesterolu.

  • Brání houstnutí krve.

  • Zmírňuje obtíže při menstruaci a migrénách.

  • Zlepšuje suchou pokožku a lupenku.

  • Působí příznivě na klouby.

  • Doplňuje nezbytné esenciální mastné kyseliny především Omega 3.

Text: ZiskejZdravi.czEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Přírodní léčba - jak využívat sílu přírody

Přírodní léčba - jak využívat sílu přírody