ZiskejZdravi.cz

Horečková koupel

Horečkovou koupel bychom si nikdy neměli dělat o samotě. Pokud si nemůžeš zajistit odborníka, postačí blízká osoba s pozitivním přístupem k terapii a dostatečně informovaná o možných rizicích. Horečkovou koupel bychom si neměli dělat častěji než dvakrát týdně, pokud to není nevyhnutelně nutné. Časté používání vede spíše k oslabení, protože dochází ke ztrátě minerálů.

Bylo dokázáno a ověřeno, že existuje kritická teplota, nad jejíž hranici jsou nemožné veškeré formy života. Ukázalo se, že tato hranice je vyšší u zdravých tkání než u rakovinových, virů a bakterií. Zdravé tkáně se naruší až při teplotě 43 °C, rakovinovou tkáň ničí už teplota 39°C. Opakovanými koupelemi s ústní teplotou 40 až 42 stupňů, lze předejít rakovině a je to výborný doplněk léčby rakoviny. Koupele o takto vysoké teplotě by měly trvat půl hodiny až hodinu. V některých léčebných zařízeních tyto koupele se stálou teplotou přes 40 stupňů, jsou prováděny i pět hodin bez přestání, ale zde je nutné připomenout níže zmiňované pití slané vody, studené obklady a čerstvý vzduch.

Horká aplikace jakéhokoliv druhu snižuje zásaditost krve. Je tedy potřeba, abychom každou horkou aplikaci ukončili některou ze studených aplikací, čímž se obnoví normální zásaditost krve. Je dobré, aby v místnosti nebyl horký vzduch, protože ten brání výměně plynů v plicích a tím vylučování odpadu přes plíce a zrychluje dýchání. Prospěšný je naopak kontakt rukou s tělem pacienta (hlazení ve vlasech a po obličeji). Vede to k produkci endorfinů (upokojujícího) hormonu.

Je vhodné si před horečkovou aplikací na několik minut zacvičit a rozproudit krevní oběh. V žádném případě tě však nesmí před koupelí ze cvičení nic bolet. Proceduru začni jen pokud jsi zahřátý, i kdybys předem musel použít horkou koupel nohou nebo nějaký zábal. Důležité je mít urovnané vztahy s přísedící osobou a také pořádek v místnosti a klid.

Vyhni se jakémukoliv vyrušování. Během pobytu ve vaně je příjemné velmi jemné masírování končetin malým kartáčkem, které si můžeš provádět sám. Nejez před ani po koupeli a pokud možno vyhni se i lékům.

Hydroterapie vyvrcholí změknutím kůže, čímž se vytvoří skvělá výstupní brána pro toxiny a odpad z těla.

Na rozdíl od ostatních způsobů léčení, umělá horečka s sebou nepřináší žádné ochlazení, šok nebo toxické reakce. Horké koupele, i když jsou třeba jen krátké, stimulují imunitní mechanismus celého těla a léčí dokonce původce horečky. Největší nárůst neutrofilních bílých krvinek nastává jednu anebo dvě hodiny po ukončení koupele. Počet lymfocytů začíná narůstat o několik hodin později (dokonce někdy až po jednom dni) a to pokračuje po několik dalších dní.

Koupele při ústní teplotě 41,1°C můžeme dosáhnout už za 60 minut, u některých pacientů to však bude trvat déle. Při takto vysoké teplotě člověk ztrácí kilo i více vody, proto je nutné hodně pít čistou vodu. Pokud aplikace trvá déle než hodinu (u slabších pacientů dříve), ztrácí tělo hodně ze své zásoby chloridů. Je potřeba vypít roztok soli ve vodě. Do litru vody dej jednu vrchovatou kávovou lžičku mořské soli (nebo obyčejné kuchyňské).

Je potřeba sledovat puls. Puls s každým zvýšením teploty o jeden stupeň se zvyšuje asi o 6 úderů za minutu. Většina pacientů má kolem 120, někteří až 150. Ale puls nesmíme nechat vstoupit přes 160. okamžitě musíme snížit teplotu vody o jeden stupeň a použít cokoliv na snížení pulsu pod 140 anebo ještě níž. Jinak je potřeba koupel ukončit.

Je potřeba, aby nedošlo k přehřátí hlavy, proto ji stále udržujte v chladu. Zvýšením teploty nad 40 stupňů se snižuje funkce mozku, studené aplikace pomáhají, aby se mozek nepřekrvil. Pokud je koupel dlouhá a intenzivní, nech si dávat studené obklady i na šiji. Studené obklady použij vždy, pokud je aplikace delší než deset minut a teplota nad 37,8°C.

Intenzita tepla a délka pobytu ve vaně závisí na požadovaném účinku a typu nemoci. Níže uvádím použití a přibližné ústní teploty při koupeli podle Mudr. Agathy Trash. Při této léčbě se hlavně v začátcích používání nikdy nepřeceňuj.

Postup léčení horečkou

 • Mírně si zacvič, pořádně se napij čisté vody a osprchuj se (pokud možno co nejdůkladněji pomocí kartáče)
 • Změř si teplotu v ústech
 • Lehni si do připravené vany teplé, snesitelné vody
 • Pokud pokrčené nohy, ramena nebo jiná část těla není ponořená, přikryj ji ručníkem
 • Pohodně si opři hlavu např. o polštářek
 • Přísedící osoba ti po chvíli připustí a rukou rozmíchá horkou vodu
 • Chvíli se aklimatizuj a znovu si nech připustit horkou vodu - pozor na opaření
 • Mezitím pij vodu a měř si v ústech teplotu
 • Tvůj pomocník ať ti otírá pot z obličeje a občas kontroluje na ruce tep (pokud možno ruce měj stále ponořené)
 • Nech si připouštět postupně vodu, neunáhluj se a postupně se aklimatizuj
 • Pokud cítíš slabost nebo mdlobu, nech si dát na hlavu ledový obklad (postačí sáček mražené zeleninyJ nebo se nech otírat studenou látkou. Máš-li slabší srdce dávej si obklady již od začátku a to i na srdce. Zde je budeš muset měnit častěji
 • Měř si teplotu a pij
 • Při ukončení pomalu vstaň, nech se osprchovat studenou vodou, nebo aspoň nohy - studená voda je po horké koupeli mnohem snesitelnější než za normálních aplikací
 • Pořádně se utři a zabal, možná zvlášť poprvé nebo při vysokých teplotách toto sám nezvládneš, počítej tedy s tím, že tvůj pomocník by měl být schopen tě udržet nebo podepřít
 • Ulehni do předem připravené postele a zabal se do ručníků a přikrývek. Je velice vhodné mít hlavu u pootevřené okna, pokud neproudí velmi studený vzduch. Částečně to nahradí studené obklady, které budeš možná i nadále potřebovat
 • Nech se otírat, lež v klidu a pij vodu
 • Nech si změřit v ústech teplotu a tep
 • Nakonec se jdi osprchovat (pozor na prochladnutí přechodem z koupelny a do koupelny) vlažnou vodou a mírně si zacvič.

Jak to zvládali jiní a na co dát pozor

Asi polovina pacientů, kteří měli ústní teplotu přes 40 stupňů si při i po koupeli stěžuje na několikahodinové bolení hlavy. Asi třetina pacientům je špatně a zvrací. Vyskytuje se i bolest svalů, mdloba, ztráta vědomí, mírné blouznění, malé plyskýře na kůži (horečkové puchýře) anebo opar na rtech. Horečky s ústní teplotou do 38,9 jsou bezpečné i pro domácí léčbu a můžeš si je dělat v podstatě sám. Léčení horečkou snižuje krevní tlak, což může vyvolat mdloby. Není vhodné dělat horečkové koupele při ztrátě krve, srdečním onemocnění a zvýšené činnosti štítné žlázy.

Užitečné účinky umělé horečky

1. Nárůst počtu bílých krvinek v periferní krvi.
2. Z bílých krvinek se uvolňují chemické látky, které způsobují, že makrofágy a leukocyty lépe pohlcují cizí elementy a baktérie.
3. Krev rozpaluje pokožku, kde pevné makrofágy můžou pomáhat při očisťování krve a přidat chemické látky, které ulehčují zničení bacilů.
4. Krev se v kůži lépe zbavuje odpadu.
5. Mechanizmy uchovávaní tepla se uvádějí do zpětného chodu a aktivují se mechanizmy výdaje tepla:

A. Zčervenání kůže
B. Uvolnění rukou a odtáhnutí končetin
C. Pocení
D. Hluboké dýchaní
E. Uvolnění svalového napětí, chvěni  a husí kůže.

Co potřebuješ

Miska s ledovou vodou, několik ručníků, několik utěrek, teploměr na měření teploty v ústech, teploměr na měření teploty vody (není nezbytně nutné), malý polštářek pod hlavu, židlička pro pomocníka, sklenice s vodou a slámka.

Použití

 • Chřipka, prochladnutí, bolest v krku, rýma (od 38 do 39,5°C)
 • Virové infekce, jako i herpes virus, borelioza aj. (od 39 do 40,5 °C)
 • Bolest jakékoliv části těla (od 38 do 39,5°C)
 • Vysoký krevní tlak (38,5°C)
 • Lupenka, revma (od 38 do 39,5°C)
 • Kapavka, syfilis a další venerické nemoci (od 41,1 do 41,7°C)
 • Artritida (od 38 do 39,5°C)
 • Rakovina (od 38,3 do 41,5°C)
 • Impetigo (38,9°C)
 • Skleróza multiplex - jen s přísedícím pomocníkem (od 37,8 do 40 °C)
 • Nervozita
 • Nespavost
 • Astma
 • Poruchy menstruačního cyklu (od 38 do 39,5°C)
 • Horečka - při speciálních parametrech a době trvání, viz tabulka níže

Léčení horečky pomocí horečkové koupele

Horečková koupel pomáhá při léčbě horečky, čím vyšší je horečka, tím nižší teplota vody a kratší doba pobytu v ní. Cílem je, aby organismus místo uchovávání tepla změnil mechanismus na výdej tepla a aby se stimuloval imunitní systém. U dětí mladších půl roku stačí 5 sekundové koupele a následné polévání studenou vodou. U dětí je možné opakovat proceduru každé dvě hodiny. Při delších a častějších aplikacích pozor na ztrátu minerálů, viz pití solné vody. Koupel je i při vysoké teplotě dobře snášena a to i psychicky. A velmi účinná.

Hlavu udržuj od začátku v chladu. Po každé aplikaci ulehni do postele, pokud je horečka příliš vysoká, nesnaž se přílišným zabalením a zakrytím vyvolat udržení teploty.

Text: NaseZdravi.infoEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Přírodní léčba - jak využívat sílu přírody

Přírodní léčba - jak využívat sílu přírody