ZiskejZdravi.cz

Bylinkové kapky do nosu proti rýmě

Rýma je jedno z nejčastějších onemocnění. Je to v podstatě zánět nosní dutiny způsobený většinou viry (rhinoviry, coronaviry, influenza A a B a u dětí hlavně adenoviry), kdy rýma je vodnatá a světlá. Později se můžou přidat i bakterie, rýma zežloutne až zezelená a zhoustne. S rýmou bojuje každý nerad a koupené nosní kapky jsou většinou první volbou. Ale nemusí to tak být!

Některé kapky sice proti rýmě pomohou, ale nesmíte je užívat dlouho, protože jsou pro nosní sliznici návykové a mnohdy spíše více uškodí. Olejové kapky s přírodními výtažky jsou lepší a šetrnější.

Když se objeví první příznaky rýmy, není hned nutné spěchat do lékárny pro kapky, ale můžeme se pokusit rýmu zastavit přírodními bylinami. Náš Stvořitel se postaral, abychom v přírodě našli pomoc pro naše starosti. Například takový netřesk, který můžete velmi snadno pěstovat v květináči jako sukulent, nebo na zahrádce, poslouží velmi dobře. Je to taková místní aloe vera a málo kdo o tom ví. Další rostliny jako je rýmovník už ve svém názvu nese to, k jakému účelu poslouží. Roste velice dobře a rychle v pokojových podmínkách a můžete tak mít pomoc stále po ruce.

Bylinné šťávy jako kapky proti rýmě

Utrhněte si listy netřesku, nebo rýmovníku či aloe vera a rozmačkejte ho v malém hmoždíři nebo na prkénku či lisu na česnek. Šťávu kapejte kapátkem do nosu, nebo dejte do malé skleničky s rozprašovačem od vincentky. Šťávu můžete trošku i vincentkou naředit. Kapejte několikrát denně a možná budete překvapeni silou přírody. Šťávu si vyrobíme každý den čerstvou.

Bylinné nálevy jako kapky proti rýmě

Kromě šťáv poslouží i bylinné nálevy. Můžeme použít například nálev ze světlíku lékařského, heřmánku, lichořeřišnice, řepíku či jitrocele.

Postup: 1 lžičku bylin zalijeme 1 dl vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Přecedíme přes jemné sítko či plátýnko a 3-5× denně kapátkem aplikujeme po 2 kapkách do obou nosních dírek, nebo aplikujeme pomocí lahvičky s rozprašovačem. Čaj vaříme každý den čerstvý.Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Přírodní léčba - jak využívat sílu přírody

Přírodní léčba - jak využívat sílu přírody